Për Qarkun e Beratit 2013

Aleanca Kuq e Zi

Fryma e Re Demokratike

Lëvizja Socialiste për Integrim

1. Nasip Naço

2. Gledjon Rehovica

3. Selfo Kapllani

Partia Demokratike

1. Genc Pollo

2. Astrit Veliaj

3. Lefter Maliqi

4. Mehmet Xheka

5. Çaush Qato

6. Fatbardha Bullari

7. Hafize Skendo

8. Nevila Haznedari

Partia Socialiste

1. Fidel Ylli

2. Ermonela Felaj

3. Eduard Shalsi

4. Eduart Bejko

5. Artan Lame

6. Stavri Ceca

7. Erjon Kërri

8. Anila Agalliu

9. Alma Kule

Thënie për Shtetin

 • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
  - Georges Pompidou
 • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
  - Otto von Bismarck
 • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
  - Jean Cocteau
 • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
  - Alcide de Gasperi
 • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
  - Montesquieu
 • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
  - Cardinal de Richelieu
 • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
  - Aristotele
 • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
  - Woodrow Wilson
 • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
  - Charles Maurras
 • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
  - Ruggiero Bonghi