Qeveritë e Shtetit Shqiptar

» Përbërja e Qeverisë Edi Rama 2

Edi Rama – Kryeministër 2. Znj. Senida Mesi – Zëvendëskryeministre 3. Ditmir Bushati – Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme 4. Znj. Olta Xhaçka – Ministre e Mbrojtjes 5. Fatmir Xhafaj – Ministër i Brendshëm 6. Arben Ahmetaj – Ministër i Financave dhe Ekonomisë 7. Damian Gjiknuri – Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë 8. […]

» Qeveria e Edi Ramës (11 shtator 2013 – 12 shtator 2017)

1.    Zoti Edi Rama, Kryeministër 2.    Zoti Niko Peleshi, Zëvendëskryeministër 3.    Zoti Ditmir Bushati, Ministër i Punëve të Jashtme 4.    Zonja Mimi Kodheli, Ministër i Mbrojtjes 5.    Zoti Saimir Tahiri, Ministër i Punëve të Brendshme 6.    Zonja Klajda Gjosha, Ministër i Integrimit Evropian 7.    Zoti Shkëlqim Cani, Ministër i Financave 8.    Zoti Edmond Haxhinasto, Ministër […]

» Qeveria e parë e Sali Berishës

Përbërja e qeverisë Sali Berisha – kryeministër Ilir Rusmaili – zëvendëskryeministër Besnik Mustafaj – ministër i Punëve të Jashtme Arenca Trashani – ministre e Integrimit Sokol Olldashi – ministër i Brendshëm Fatmir Mediu – ministër i Mbrotjes Ridvan Bode – ministër i Financave Genc Ruli – ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës Aldo Bumçi – […]

» Qeveria e peste e Fatos Nanos

Fatos Nano  – kryeministër Namik Dokle – zëvendëskryeministër Igli Toska – ministër i Rendit Publik Pandeli Majko  – ministër i Mbrojtjes Kastriot Islami – ministër i Punëve të Jashtme Arben Malaj – ministër i Financave Anastas Angjeli – ministër i Ekonomisë Bashkim Fino – ministër i Rregullimit të Territorit dhe Turizmit Fatmir Xhafaj – ministër […]

» Qeveria e dytë e Pandeli Majkos

Pandeli Majko – kryeministër Skënder Gjinushi – zëvendëskryeministër dhe ministër i Punës dhe e Çështjeve Sociale Arta Dade – ministre i Jashtme Kastriot Islami – ministër i Financave Stefan Çipa – ministër i Rendit Publik Luan Rama – ministër i Mbrojtjes Ermelinda Meksi – ministër i Ekonomisë Spiro Peçi –  – ministër i Drejtësisë Viktor […]

» Qeveria e dytë e Ilir Metës

Ilir Meta – kryeministër Skënder Gjinushi – zëvendëskryeministër dhe ministër i Punës dhe e Çështjeve Sociale Arta Dade – ministre i Jashtme Anastas Angjeli – ministër i Financave Ilir Gjoni – ministër i Rendit Publik Pandeli Majko – ministër i Mbrojtjes Mustafa Muçi – ministër i Ekonomisë Publike dhe Privatizimit Ermelinda Meksi – ministre e […]

» Qeveria e parë e Ilir Metës

Ilir Meta – kryeministër Makbule Çeço – zëvendëskryeministre dhe ministre e Punës dhe e Çështjeve Sociale Paskal Milo – ministër i Jashtëm Anastas Angjeli – ministër i Financave Spartak Poçi (Ilir Gjoni 9 nëntor 2000) – ministër i Rendit Publik Luan Hajdaraga  (ilir Gjoni , 8 korrik 2000) , (Ismail Lleshi , 9 nëntor 2000) […]

» Qeveria e parë e Pandeli Majkos

Pandeli Majko – kryeministër Ilir Meta – zëvendëskryeministër dhe ministër i koordinimit qeverita Paskal Milo – ministër i Jashtëm Anastas Angjeli – ministër i Financave Petro Koçi (Spartak Poçi, 19 maj 1999) – ministër i Rendit Publik Luan Hajdaraga – ministër i Mbrojtjes Thimio Kondi ( Ilir Panda, 4 qershor 1999) – ministër i Drejtësisë […]

» Qeveria e katert e Fatos Nanos

Fatos Nano  – kryeministër Ilir Meta – zëvendëskryeministër dhe ministër i Punëve të Jashtme Ermelinda Meksi – zëvendëskryeministre dhe ministre e Integrimit Euroatlantik Luan Rama – ministër i Rendit Publik Pandeli Majko  – ministër i Mbrojtjes Kastriot Islami – ministër i Financave Arben Malaj – ministër i Ekonomisë Besnik Dervishi – ministër i Rregullimit të […]

» Qeveria e dytë e Sali Berishës (16 shtator 2009 – 10 shtator 2013

Sali Berisha – Kryeministër Ilir Meta- Ministër i Jashtëm dhe Zëvendëskryeministër Majlinda Bregu – Ministre e Integrimit Lulzim Basha – Ministër i Brendshëm Arben Imami – Ministër i Mbrojtjes Bujar Nishani – Ministër i Drejtësisë Ridvan Bode – Ministër i Financave Petrit Vasili – Ministër i Shëndetësisë Dritan Prifti – Ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe […]

Thënie për Shtetin

 • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
  - Georges Pompidou
 • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
  - Otto von Bismarck
 • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
  - Jean Cocteau
 • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
  - Alcide de Gasperi
 • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
  - Montesquieu
 • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
  - Cardinal de Richelieu
 • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
  - Aristotele
 • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
  - Woodrow Wilson
 • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
  - Charles Maurras
 • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
  - Ruggiero Bonghi