Qeveria e Edi Ramës (11 shtator 2013 – 12 shtator 2017)

1.    Zoti Edi Rama, Kryeministër

2.    Zoti Niko Peleshi, Zëvendëskryeministër

3.    Zoti Ditmir Bushati, Ministër i Punëve të Jashtme

4.    Zonja Mimi Kodheli, Ministër i Mbrojtjes

5.    Zoti Saimir Tahiri, Ministër i Punëve të Brendshme

6.    Zonja Klajda Gjosha, Ministër i Integrimit Evropian

7.    Zoti Shkëlqim Cani, Ministër i Financave

8.    Zoti Edmond Haxhinasto, Ministër i  Transportit dhe Infrastrukturës

9.    Zonja Eglantina Gjermeni, Ministër i  Zhvillimit Urban dhe Turizmit

10.    Zoti Arben Ahmetaj, Ministër i Zhvillimit Ekonomik, Tregëtisë dhe Sipërmarrjes

11.    Zonja Lindita Nikolla, Ministër i  Arsimit dhe Sportit

12.    Zoti Nasip Naço, Ministër i  Drejtësisë

13.    Zonja Mirela Kumbaro Furxhi, Ministër i  Kulturës

14.    Zoti Erion Veliaj, Ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë

15.    Zoti Damian Gjiknuri, Ministër i Energjisë dhe Industrisë

16.    Zoti Edmond Panariti, Ministër i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave

17.    Zoti Ilir Beqaj, Ministër i Shëndetësisë

18.    Zoti Lefter Koka, Ministër i Mjedisit

19.    Zonja Milena Harito, Ministër Shteti për Inovacionin dhe Administratën Publike

20.    Zoti Bledi Çuçi, Ministër Shteti për Çështjet Vendore

21.    Zoti Ilirjan Celibashi, Ministër Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin

Repository


Dokumente të politikave publike dhe reformave të shtetit
English

Thënie për Shtetin

 • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
  - Alcide de Gasperi
 • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
  - Montesquieu
 • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
  - Cardinal de Richelieu
 • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
  - Aristotele
 • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
  - Woodrow Wilson
 • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
  - Charles Maurras
 • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
  - Ruggiero Bonghi
 • Detyra e shteteve të mëdha është të shërbejnë dhe jo të dominojnë botën.
  - Harry S. Truman
 • Paul Valery
  - Nëse Shteti është i fortë, ai na shtyp. Nëse ai është i dobët, na zhduk.
 • Kur je jashtë vendit, je burrë shteti; kur je në atdhe, je vetëm një politikan.
  - Harold MacMillan