Legjislatura e II (4.02.1992 – 29.03.1996)

Kuvendi Popullor – Legjislatura II:  04.04.1992-29.03.1996 

Zgjedhjet u zhvilluan më 22 Mars 1992.

1. Pjetër ARBNORI – Kryetar i Kryesisë së Kuvendit Popullor

Deputetët sipas Zonave zgjedhore

Berat

Abdi BALETA

Agron MUSARAJ

Fatos NANO

Peri DISHNICA

Tefik AJAZI

 

Dibër

Agron QOKU

Bashkim GAZIDEDE

Natasha SHEHU

Safet ZHULALI

 

Durrës

Azem HAJDARI

Bashkim KOPLIKU

Mira KAURI

Nevruz ÇELA

Rustem GJATA

Vedat SAZANI

 

Elbasan

Agim HOXHA

Engjëll DAKLI

Gaqo RROTA

Gëzim MEMA

Mehmet ÇELIKU

Robert NDRENIKA

Skënder GJINUSHI

 

Fier

Bujar NEPRAVISHTA

Daim RRAPAJ

Fadil ÇEPELE

Hasan HALILI

Ismet FERIZAJ

Kastriot ISLAMI

Llazar LËNGU

Mitro ÇELA

Rexhep UKA

 

Gjirokastër

Genc RULI

Kosta MAKARIADHI

 

Gramsh

Bashkim KOÇI

 

Kavajë

Halit SHAMATA

Luan SKUQI

Perikli TETA

Sali BERISHA

 

Kolonjë

Uran BUTKA

 

Korçë

Bahri BREGU

Eduard SELAMI

Esat ÇOKU

Gëzim AGASTRA

Lindita PRIFTI

Natasha LAKO

Petrika MINGA

Sotiraq STRATOBERDHA

Teodor KEKO

 

Krujë

Alfred SERREQI

Rushen GOLEMI

Sadedin BALLA

 

Kukës

Mustaf MUSTAFA

Shefqet HOXHA

Skënder JAKU

 

Lezhë

Rudolf MARKU

Tonin ALIMHILLI

 

Librazhd

Kurt XHEPA

Pëllumb MALAJ

 

Lushnjë

Ihsan ÇABEJ

Izet SHEHU

Kujtim GINA

Tritan SHEHU

 

Malësi e Madhe

Dodë KAÇAJ

Kolë TONAJ

 

Mat

Agim ÇUPI

Shyqyri ÇELA

 

Mirditë

Hajrije KRUJA

Ndue GJIKA

Zef BROZI

 

Përmet

Vasil GJIKA

 

Pogradec

Arben MEÇAJ

Jemin GJANA

 

Pukë

Marash IBRAJ

Simon PUTA

 

Sarandë

Leka TOTO

Ridvan PESHKËPIA

Thoma MIÇO

 

Shkodër

Ahmet OSJA

Ali SPAHIJA

Gëzim LULI

Mendu DËRGUTI

Pjetër ARBNORI

Pjetër PEPA

 

Skrapar

Bashkim CAKA

Ilir META

 

Tepelenë

Blerim ÇELA

Sadik BEJKO

 

Tiranë

Aleksandër MEKSI

Arben IMAMI

Dashamir SHEHI

Dylber VRIONI

Emanuel HEBA

Ferdinand PETRELA

Liri ABAZI

Maksim KONOMI

Petrit KALAKULLA

Shaban MEMIA

Skënder SHKUPI

Tomor MALASI

Tonin UJKA

Ylli VEJSIU

 

Tropojë

Arben LIKA

Besnik MUSTAFAJ

 

Vlorë

Abedin ELMAZI

Afrim JUPI

Dhimitër ANAGNOSTI

Gramoz PASHKO

Ibrahim VASJARI

Roland TAFILI

Thënie për Shtetin

 • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
  - Georges Pompidou
 • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
  - Otto von Bismarck
 • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
  - Jean Cocteau
 • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
  - Alcide de Gasperi
 • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
  - Montesquieu
 • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
  - Cardinal de Richelieu
 • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
  - Aristotele
 • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
  - Woodrow Wilson
 • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
  - Charles Maurras
 • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
  - Ruggiero Bonghi