Katalonja trondit Spanjën dhe Europën

Sipas mediave, 2 tetor 2017

Lideri i Katalonjës, Carles Puigdemont tha se krahina spanjolle fitoi të drejtën për të formuar shtetin e saj pas një referendumi kontradiktor që u trazua nga dhuna.

Presidenti katalanas tha se tashmë është hapur dera që Katalonja të shpallë në mënyrë të njëanshme pavarësinë dhe festa në rrugë nuk ka munguar.

Fjalët e Puigdemont u mbështetën edhe nga shifrat e votimit, pasi 90% e votuesve mbështetën pavarësinë, raporton Top Channel.

Pjesëmarrja në referendum ishte 42,3%, një shifër që, sipas ekspertëve, ngre pikëpyetje për vlefshmërinë e tij, pasi nuk mori pjesë as gjysma e popullisë me të drejtë vote.

Këto shifra padyshim që nuk i bëjnë përshtypje qeverisë spanjolle, e cila tha se nuk e pranon referendumin që më herët, madje përdori edhe dhunën për ta ndaluar atë, megjithëse nuk ia doli dot.

Duke zbatuar urdhërin e Gjykatës Kushtetuese, policia spanjolle përdori shkopat dhe plumbat e gomës kundër njerëzve që donin të votonin, duke plagosur mbi 800 prej tyre, si dhe sekuestroi kutitë e fletët e votimit në dhjetëra qendra votimi.

Evropa nuk mbështet pavarësinë e Katalonjës, por rrudhi buzët ndaj veprimeve të Spanjës, ndërsa shumë ekspertë thonë se me dhunën e ushtruar, Madridi i dha leje për pavarësi krahinës së pabindur.

Protesta ndaj dhunës së policisë u zhvilluan jo vetëm në Katalonjë, por në shumë qytete të tjera spanjolle, ndërsa nuk mungojnë as grevat e organizuara për të martën për shkak të shkeljes së të drejtave të njeriut.

Lideri katalanas Puidgemont tha se rezultatet e referendumit do t’i dërgohen Parlamentit të krahinës në ditët e ardhshme, për të vijuar me hapat e mëtejshëm, duke e cilësuar pavarësinë çështje të mbyllur, megjithëse duket se kjo dramë ka ende akte për të luajtur.

  Thënie për Shtetin

  • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
   - Georges Pompidou
  • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
   - Otto von Bismarck
  • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
   - Jean Cocteau
  • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
   - Alcide de Gasperi
  • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
   - Montesquieu
  • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
   - Cardinal de Richelieu
  • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
   - Aristotele
  • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
   - Woodrow Wilson
  • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
   - Charles Maurras
  • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
   - Ruggiero Bonghi