Shqipëria merr statusin, njohje e përpjekjeve për reforma, nxitje për më shumë

Luksemburg: Statusi, 24 qershor 2014

Keshilli i Ministrave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian ka vendosur sot dhenien e statusit te vendit kandidat per Shqiperine.

Ne nje postim ne profilin e tij ne Twitter, komisioneri per Zgjerimin, Stefan Fyle ka bere me dije lajmin e mire, duke dhene edhe urimet e rastit.

“Shqiperia, urime për statusin e kandidatit, miratuar nga Ministrat, njohje e përpjekjeve për reforma, nxitje për më shumë”- shkruan Fyle.

Pas urimit të Fules, kryeministri Edi Rama ka biseduar me komisionarin.

“Sapo fola me Stefan Fulen, e jam krenar qe ia dolëm të gjithë bashkë e sigurisht#PS-LSI:-)Flm e mirënjohje për gjithë JU”, shprehet Rama.

Lidhur me ketë lajm ka reaguar dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati. “Po ne mundemi! Status kandidat për Shqipërinë, perspektiva bëhet e qartë”, shkruan ai në Twitter.

Këshilli i ministrave të Jashtëm të BE-së u mblodh sot në Luksemburg për të diskutuar dhënien e statusit për Shqipërinë. Vendimi pozitiv vjen pasi 5 vende të BE-së në muajin dhjetor të vitit të kaluar kërkuar shtyrjen e këtij vendimi për të kërkuar rezultate të qëndrueshme nga Shqipëria.

Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha e ka quajtur kete nje lajm shume te mire per vendin. “merita nuk ka nje emer, eshte bere pune e madhe nga te gjithe, eshte e kesaj qeverie qe ka integrimin prioritet, eshte e opozites per punen 8-vecare, eshte e cdo shqiptari”- tha Gjosha.

Sipas saj, Shqiperia arriti te ndryshoje imazhin e krijuar te shume vende skeptike. Hapi i ardhshëm i Shqipërisë në procesin e integrimit në BE është hapja e negociatave për anëtarësim.

  Thënie për Shtetin

  • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
   - Georges Pompidou
  • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
   - Otto von Bismarck
  • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
   - Jean Cocteau
  • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
   - Alcide de Gasperi
  • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
   - Montesquieu
  • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
   - Cardinal de Richelieu
  • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
   - Aristotele
  • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
   - Woodrow Wilson
  • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
   - Charles Maurras
  • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
   - Ruggiero Bonghi