“America is back”. Cila do të jetë politika e jashtëme e Biden

Nga Gianni Vernetti, marrë nga Huffpost, 7 nendor 2020

Presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden ka pak më shumë se dy muaj deri tek e Mërkura 20 Janar, kur do të inaugurohet mandati i tij, por tashmë është e mundur të përshkruhen orientimet kryesore në politikën e jashtme të administratës së tij, me një vështrim të veçantë në ndikimin që kenë në Evropë dhe Itali. Para së gjithash, Presidenti Biden do të duhet të kryejë një operacion “besimi” për të rindërtuar një sistem solid të marrëdhënieve ndërkombëtare në të gjithë bordin, duke filluar me aleatët historikë në Amerikë, të lëkundur nga sezoni i shkurtër, por “intensiv” Trumpian.

“L’America First” e Trump do të zëvendësohet me “America is back”: Shtetet e Bashkuara janë kthyer, me forcën dhe besueshmërinë e saj, për të qenë edhe një herë protagonistë dhe udhëheqës të sfidave të reja globale përmes një multilateralizmi “të evoluar” dhe një sistem i artikuluar i aleancave midis demokracive.

Testi i parë do të jetë sfida ndaj pandemisë së koronavirusit.

Shtetet e Bashkuara do të kthehen të ulen në tryezën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sigurisht jo si spektatore, por si protagoniste e një sezoni që forcon organizatën, dukel ënë mënjanë menaxhimin e etiopianit Tedror Ghebreyesus, e bën atë më të fortë dhe më të pavarur nga kushtëzimet e jashtme, duke filluar nga Kina.

Por Biden nuk do të mbështesë gjitha kartat e tij vetëm në OBSH. Administrata e re amerikane do të promovojë një aleancë të madhe shkencore për bio-mbrojtjen, që të jetë e aftë të mposhtë Covid-19 dhe të jetë e përgatitur për sfidat e ardhshme. Dhe kjo sfidë do të jetë e mundur vetëm duke përuruar një sezon të ri bashkëpunimi dhe ndërvarësie midis shteteve, industrisë private dhe laboratorëve shkencorë, ndërkohë midis dy anëve të Oqeanit Atlantik.

Amerika, edhe një herë udhëheqëse globale, jo vetëm që do të kërkojë të kapë disa qindra milion doza të vaksinës, por do të inkurajojë bashkëpunimin shkencor publik dhe privat për të siguruar që në muajt e ardhshëm një vaksinë të sigurt, efektive, të disponueshme në sasi të mëdha dhe me kosto të ulët.

Rinisja e aleancave historike (SHBA dhe Evropë) dhe ndërtimi i një sistemi të ri dhe kompleks global të marrëveshjeve, megjithatë, do të duhet të rilexohet përmes lupës zmadhuese të konkurimit të ri midis “demokracive” dhe “autokracive”

Joe Biden, me dorën e tij gjashtë muaj më parë ka shkruar në Foreign Affairs: “Triumfi i demokracisë dhe liberalizmit mbi fashizmin dhe autokracinë krijoi botën e lirë. Por kjo garë nuk përcakton vetëm të kaluarën tonë. Do të përcaktojë edhe të ardhmen tonë “.

Një lajm i mirë për Evropën dhe NATO-n: marrëdhëniet transatlantike nuk do të tallen dhe reduktohen në një fakt “transaksionar”, me akuzën e vazhdueshme ndaj aleatëve evropianë për kontribut shumë të vogël në buxhetin e përbashkët të mbrojtjes dhe NATO do të jetë përsëri shtylla themelore të politikës së sigurisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Duke filluar nga një riaktivizim i plotë i marrëdhënieve transatlantike, Presidenti Biden do të kërkojë më pas të zgjerojë horizontet e tij për të krijuar një sistem aleancash me demokracitë në Indo-Paqësor, të afta të përfaqësojnë një shtyllë të tretë, që së bashku me SH.B.A. dhe Evropën, të mbështetesin një politikë më solide të mbrojtjes dhe sigurisë, të aftë për të adresuar në mënyrë adekuate sfidat e reja të paraqitura nga Rusia dhe Kina.

Pra, dialogu mbi sigurinë dhe mbrojtjen me Indinë, Japoninë dhe Australinë (i ashtuquajturi Quad-Quadrilateral Security Dialogue) mund të institucionalizohet së shpejti dhe të shtrihet në demokracitë e tjera në zonën e Indo-Paqësorit.

Brenda vitit të parë të mandatit të tij, Presidenti Biden do të promovojë një “Samit të Demokracive” për të ndërtuar një axhendë të përbashkët dhe për të adresuar më mirë sfidat gjithnjë e më këmbëngulëse të autokracive. Promovimi i demokracive dhe mbrojtja e të drejtave të kërcënuara të njeriut do të jetë përsëri ylli polar i administratës amerikane, me një qëllim të qartë në mendje: për të ndaluar valën populiste dhe sovraniste që ka ndryshuar me shpejtësi peisazhin politik në pothuajse të gjitha kontinentet.

Siç kujton raporti i fundit i Freedom House, cituar shpesh nga Presidenti Biden: nga 41 vende që konsiderohen të jenë “të lira dhe demokratike” përgjithmonë midis viteve1985 dhe 2015, 22 kanë përjetuar një rënie të standardeve të tyre demokratike gjatë 5 viteve të fundit.

“Samiti i Demokracive” mund të bëhet gjithashtu një strukturë e përhershme siç është ëndërruar vite më parë nga Bronislaë Geremek dhe liderë të tjerë demokrat të ish vendeve komuniste, kur ata themeluan “Komunitetin e Demokracive”, të vetëdijshëm për kufijtë strukturorë të sistemit të Kombëve të Bashkuara, të bllokuar nga vetoja e dy autokracive të mëdha të planetit (Kina dhe Rusia) ose rotacioni absurd i vendeve anëtare të Komisionit të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, i cili shpesh sheh shkelësit më të mëdhenj të të drejtave themelore të njeriut të ulur në Komision, pikërisht ato të drejta që duhet të denoncojnë dhe te mbrojnë.

Në Lindjen e Mesme, Presidenti Biden nuk do të ndryshojë linjën e paraardhësit të tij ndaj Izraelit: ambasada e SHBA do të mbetet në Jeruzalem dhe Marrëveshjet Abrahamit do të zgjerohen dhe forcohen me pranimin e vendeve të reja pas Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit dhe Sudanit. Siguria e Izraelit do të vazhdojë të jetë një përparësi për administratën amerikane.

Angazhimi ushtarak amerikan në Lindjen e Mesme të Madhe për të kundërshtuar kryengritjen xhihadiste do të ndryshojë natyrën dhe karakteristikat e tij, duke adoptuar atë sipas një të quajtur “modeli Rojava”, të aplikuar në Sirinë veriore në mbështetje të luftëtarëve kurdë: pak baza të përhershme dhe të vogla ushtarake , një përdorim gjithnjë e më të madh të forcave speciale, inteligjencës dhe dronëve, marrëveshje në shkallë të plotë me forcat lokale që ndajnë objektivat e luftës ndaj xhihadizmit.

Prandaj do të shohim një zvogëlim të mëtejshëm të kontigjenteve amerikane në Irak dhe Afganistan, së bashku me disa të reja në lidhje me Arabinë Saudite dhe Turqinë.

Nëse udhëtimi i parë i Trump jashtë vendit kishte qenë në Ryad për t’i bërë homazh monarkisë Saudite, administrata e re e SHBA nuk e ka falur Mohammed Bin Salman për vrasjen e tmerrshme të kundërshtarit dhe gazetarit të ëashington Post Jamal Khashoggi dhe madje as përdorimi joproporcional i forcës në konfliktin në Jemen. Prandaj duhet të presim një fund të mbështetjes amerikane për operacionet ushtarake të drejtuara nga Sauditët në Jemen dhe ashpërsi më të madhe në marrëdhëniet me monarkinë më të madhe në Gji.

Qëndrimet që do të zbatohen ndaj Turqisë së Erdoganit do të jenë më koherente: kthesa islamike dhe autoritare e regjimit dhe shtypja e ashpër e brendshme; eksportimi i paqëndrueshmërisë në Detin Egje dhe kërcënimi i vazhdueshëm për Greqinë dhe Qipron; veprimi i paskrupullt turk në Siri kundër aleatëve më të mirë të Perëndimit (Kurdët); përdorimi i milicive xhihadiste në Azerbajxhan kundër armenëve; blerja e sistemeve ruse të mbrojtjes kundër raketave S-300 dhe S-400, përfaqësojnë shumë vija të kuqe tashmë të tejkaluara, të cilat rrezikojnë të kompromentojnë qëndrimin e Turqisë në NATO dhe që do të ndryshojë qëndrimin e administratës amerikane.

Në lidhje me Iranin, Biden do të rifillojë nga ajo që ka bërë Obama, duke u përpjekur të kthejë regjimin e Teheranit përsëri në një tryezë negociatash duke u përpjekur të negociojë një “marrëveshje bërthamore” të re, e cila këtë herë, megjithatë, nuk mund të ndahet nga përpjekja për të ulur në mënyrë strukturore aksionet destabilizuese të Iranit në rajon, veçanërisht në Liban.

Për Kinën është e mundur të parashikohet një rritje e vëmëndjes amerikane në të gjithë fushat: mbrojtja e pronës intelektuale; kontrasti me eksportin e modelit kinez duke filluar me mbështetjen e Nismës së Lirë dhe të Hapur të Paqësorit si një alternativë ndaj Rrugës së Re të Mëndafshit; Denoncimi sistematik i shkeljeve masive të të drejtave të njeriut duke filluar me Xinkiang, Tibet dhe Hong Kong; denoncimi i ““dumping sociale” (prodhimi me kosto shumë të ulët falë mungesës së të drejtave të sindikatës). Por nuk do të jetë një Luftë e Dytë e Ftohtë e SHBA kundër Kinës: Presidenti Biden do të bëjë gjithçka për të përfshirë Evropën dhe një koalicion të madh të vendeve demokratike për të kundërshtuar Pekinin në kuadrin e konkurrencës së re midis “demokracive” dhe “autokracive”.

Në ditët e para të mandatit të tij, Biden do të sjellë përsëri SHBA në Marrëveshjen e Klimës së Parisit dhe do të rifillojë pjesëmarrjen aktive në të gjitha forumet globale dhe multilaterale mbi çështjet kryesore mjedisore, me synimin për ta shndërruar ekonominë e SH.B.A. në zero emission në 2050. Prandaj do të ketë një rol të fortë amerikan në sektorin e energjisë së rinovueshme, në prodhimin e automjeteve elektrike, në investime në teknologji të pastra.

Më në fund, për 5G dhe inteligjencën artificiale, ne duhet të presim një presidencë jashtëzakonisht të sigurt Biden: “Ne nuk mund të lejojmë që rregullat e epokës dixhitale të shkruhen nga Kina dhe Rusia”, tha Biden kohët e fundit. Prandaj, ne presim një angazhim të fortë nga administrata e re në krijimin e një aleance të re teknologjike publike / private midis Evropës dhe SHBA për zhvillimin e teknologjive 5G dhe një angazhim më të madh ndaj “Gafistes” (GAFA-Google, Amazon, Facebook, Apple ), për të kundërshtuar lajmet e rreme dhe kërcënimet ndaj demokracisë.

  Thënie për Shtetin

  • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
   - Georges Pompidou
  • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
   - Otto von Bismarck
  • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
   - Jean Cocteau
  • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
   - Alcide de Gasperi
  • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
   - Montesquieu
  • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
   - Cardinal de Richelieu
  • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
   - Aristotele
  • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
   - Woodrow Wilson
  • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
   - Charles Maurras
  • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
   - Ruggiero Bonghi