Referendumi kushtetues në Itali: Fiton Jo, Kryeministri Renzi jep dorëheqjen

Sipas mediave, 5 dhjetor 2016

 

Italien hat über Verfassungsreform abgestimmt

Kryeministri italian, Matteo Renzi dha dorëheqjen pasi pësoi një humbje të rëndë në referendumin mbi planet e tij për të reformuar Kushtetutën.

Gjatë një konference për shtyp, Renzi tha se merr përgjegjësinë për rezultatin.

Numri i lartë i votuesve është parë si një shenjë pakënaqësie ndaj kryeministrit.

Por përse humbi Renzi?

Ai vuri në lojë të ardhmen e tij politike në përpjekje për të ndryshuar sistemin politik në Itali, duke forcuar qeverinë dhe dobësuar Senatin. Kundërshtarët thanë se reformat do i japin kryeministrit shumë pushtet. Elektorati e pranoi këtë.

Po referendumi ishte më shumë se një votë për reformën kushtetuese. Ai ishte një shans për të refuzuar politikat e establishmentit.

Lëvizja populiste “Pesë Yjet” thotë se po bëhet gati që të drejtojë Italinë.

Sipas BBC, referendumi shihet si një goditje e fortë për BE-në, edhe pse Italia nuk do ndjekë Britaninë.

Lëvizjet opozitare në Itali nuk janë për daljen nga BE, por nga Eurozona.

Tregjet u tronditën pas rezultatit të referendumit. Ekspertët druhen se kjo do rrezikojë stabilitetin financiar në ekonominë e tretë më të madhe në Eurozonë.

Bankat vazhdojnë të mbeten të dobëta dhe ekonomia e Italisë është 12 përqind më e vogël se atëherë kur nisi kriza financiare në vitin 2008.

  Thënie për Shtetin

  • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
   - Alcide de Gasperi
  • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
   - Montesquieu
  • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
   - Cardinal de Richelieu
  • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
   - Aristotele
  • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
   - Woodrow Wilson
  • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
   - Charles Maurras
  • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
   - Ruggiero Bonghi
  • Detyra e shteteve të mëdha është të shërbejnë dhe jo të dominojnë botën.
   - Harry S. Truman
  • Paul Valery
   - Nëse Shteti është i fortë, ai na shtyp. Nëse ai është i dobët, na zhduk.
  • Kur je jashtë vendit, je burrë shteti; kur je në atdhe, je vetëm një politikan.
   - Harold MacMillan