Kerry takon Bushatin: Bashkëpunim në luftën kundër terrorizmit

Washington, 20 prill 2015

Screen Shot 2015-04-20 at 18.24.13

 

Gjatë një vizite zyrtare në Uashington, kryediplomati shqiptar, Ditmir Bushati zhvilloi një takim me sekretarin Amerikan të shtetit, John Kerry. Sipas Kerry, Shqipëria mbetet një mike dhe partnere e fortë e NATO-s. Duke u ndalur tek lufta kundër terrorizmit, Sekretari Amerikan i Shtetit theksoi se duhet bashkëpunim për këtë fushë.

Deklarata e Sekretarit të Shtetit John Kerry në takimin me ministrin e Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati:

“Shqipëria është një mike dhe partnere e fortë e NATO-s. Ajo bashkëpunon ngushtë me SHBA dhe me partnerët e tyre në një numër frontesh të ndryshme. Sot do të kemi kënaqësinë të nënshkruajmë deklaratën SHBA-Shqipëri për partneritetin strategjik, që është një përpjekje për të bashkëpunuar më plotësisht për interesin tonë të përbashkët lidhur me luftën kundër terrorizmit, për sigurinë në rajon, kundër ISIS dhe nisma të tjera.

Vitin e kaluar në Uells, pata rastin të takohem me Kryeministrin Edi Rama, ku ne diskutuam për shumë nga këto probleme dhe sot ne do ta vazhdojmë këtë diskutim. Shqipëria ka ndihmuar shumë në transferimin e njerëzve të grupit të rezistencës iraniane MEK dhe në çështje të tjera. Ne e mbështesim anëtarësimin e Shqipërisë në BE sa më shpejt që të jetë e mundur dhe ata janë në rrugën për të bërë gjërat e nevojshme për këtë anëtarësim. Ne jemi gjithashtu të kënaqur që Shqipëria ka rënë dakord të bëhet mikpritëse e takimit ministerial për luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm. Kjo ka rëndësi për të gjithë, duke patur parasysh njoftimet lidhur me aktet në të cilat është angazhuar ISIS. Ne po punojmë gjithashtu në përpjekjet e përgjithshme rajonale lidhur me luftën kundër ISIS dhe bashkëpunimi i Shqipërisë si anëtare e koalicionit ka qenë absolutisht i rëndësishëm”.

Nga ana e tij, ministri i jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati tha se Shqipëria dhe SHBA janë partnerë dhe aleatë strategjikë si në NATO edhe në organizata të tjera. Ne, tha ai, punojmë ngushtë së bashku në Irak, Afganistan dhe së fundi në luftën kundër terrorizmit global dhe ekstremizmit të dhunshëm. Nëse rajoni ynë është sot në paqe dhe aspiron për anëtarësime të reja, kjo është kryesisht si rrjedhojë e angazhimit të pandryshuar të SHBA, tha ministri Bushati.

Pas takimit me Sekretarin Kerry, ministri i Jashtëm i Shqipërisë nënshkroi me zëvendës sekretaren e Shtetit Victoria Nuland një deklaratë të përbashkët për partneritetin strategjik mes dy vendeve.

  Thënie për Shtetin

  • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
   - Georges Pompidou
  • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
   - Otto von Bismarck
  • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
   - Jean Cocteau
  • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
   - Alcide de Gasperi
  • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
   - Montesquieu
  • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
   - Cardinal de Richelieu
  • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
   - Aristotele
  • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
   - Woodrow Wilson
  • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
   - Charles Maurras
  • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
   - Ruggiero Bonghi