Bërthamore Iran: Nënshkrimi në qershor, por arrihet marrëveshja në pikat kyçe. Barack Obama: “Irani nuk do të ketë bombën”

Sipas Huffingpost, 2 prill 2015

iran_accordo_nucleare

 

Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë e mëdha botërore kanë arritur një marrëveshje me Iranin: “Një marrëveshje historike“, se “nëse zbatohet plotësisht” do të parandalojë Iranin nga prodhimi i një arme bërthamore, deklaroi Barack Obama. Por gjithashtu ai paralajmëroi: “Puna nuk ka mbaruar“, marrëveshja përfundimtare “ende nuk është nënshkruar.” Për këtë, do të duhet të presim deri më 30 qershor.

Sot, megjithatë, është arritur një marrëveshje kornizë që stabilizon udhërrëfyesin ndaj dokumentit final. Janë përcaktuar “zgjidhje kyçe për një marrëveshje me 360 ​​gradë, që do të sigurojnë natyrën ekskluzivisht paqësore të programit bërthamor të Iranit”, siç vuri në dukje nga Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, duke njoftuar botën për marrëveshjen e arritur në negociatat maratonë në Lozanë: “Një hap historik – pohoi ajo – për një botë më të mirë.”

Edhe Presidenti iranian Hassan Rohani u shpreh i kënaqur. Janë vendosur “parametrat kyç” për programin bërthamor iranian. Hartimi i dokumentit që duhet të ratifikojë marrëveshjen përfundimtare “, më 30 qershor,” do të fillojë “menjëherë”, shkruajti ai në Twitter.

“Parametrat kyç,” sipas deklaratës së përbashkët, parashikojnë heqjen e të gjitha sanksioneve ndaj Iranit, në këmbim të respektimit të angazhimeve të marra nga Teherani. Dokumenti thekson se nuk ka objekte të tjera të pasurimit të uraniumit përveç ati të Natanz (diçka si 5000 centrifuga) dhe një sipërmarrje të përbashkët ndërkombëtar për strukturat e reaktorëve ujit të rëndë. Impianti bunker i Fordow do të konvertohet në një vend për kërkime shkencore dhe aty nuk do të ketë brenda më material të zbërthyeshëm. Reaktor me ujë të rëndë në Arak do të modifikohet dhe plutonium i prodhuar do të transferohen jashtë vendit.

Irani nuk do të pasurojë uranium me centrifugat e tij moderne për vite, të paktën dhjetë vitet e ardhshme, ka preçizuar Obama, duke shtuar se sipas marrëveshjes Teherani ka pranuar për të mos grumbulluar materialin e nevojshëm për ndërtimin e bombës atomike dhe për të zvogëluar me dy të tretat centrifugat që ai dispon.

Objektet iraniane i nënshtrohen numrit më të lartë të inspektimeve se çdo vend tjetër në botë. “Bazohemi jo në besimin, por në kontrollin”, tha Barack Obama.

Sipas raporteve nga New York Times, disa pyetje të rëndësishme ende mbesin në tavolinë, por deklarata e përbashkët është çuditërisht e detajuar dhe është një mjet i fuqishëm për të ecur përpara. Ajo është gjithashtu një mjet i domosdoshëm për Obamën, i cili tani përballet me kundërshtime nga shumë deputetë të Kongresit, të dy krahëve, republikanëve dhe demokratëve, si dhe të disa vendeve aleate, duke filluar me Izraelin dhe Arabisë Saudite.

Megjithëse është një rezultat akoma i përkohshëm, është, padyshim, tashmë një fitore e rëndësishme diplomatike për Obaman, i cili në vitet e tij në Shtëpinë e Bardhë ka siguruar edhe rivendosjen e marrëdhënieve me Burmën dhe Kubën dhe ka investuar shumë në hapjen ndaj Teheranit, që nga koha e fushatës zgjedhore, në 2008. Për të arritur në rezultatin e sotëm, rruga ishte plot me pengesa, dhe negociatat janë luajtur në një litar të tendosur, që fillon nga shtatë vendet e përfshira (SHBA, Rusia, Kina, Franca, Britania, Gjermania dhe Irani).

Të hënën në mbrëmje, në prag të skadimit të afatit të fundit për të gjetur një marrëveshje kornizë, sipas raporteve nga New York Times, presidenti personalisht i dha udhëzime Sekretarit të Shtetit John Kerry, që të “injorojë afatin”,  për ta nxjerrë zbuluar taktikën e Teheranit. Në praktikë, Kerry i kishte shpjeguar presidentit, se iranianët ishin “duke përdorur afatin kundër nesh për të parë nëse ne japim në terren”, ka thënë, sipas gazetës, një burim i afërt me negociatat. Sipas burimeve të Wall Street Journal, vendimi për të mos e vënë këmbën e tij në afatin, megjithatë, është marrë edhe për të bërë të qartë se përgjegjësia për çdo dështim do t’i atribuohet Iranit.

Dhe kjo, shpjeguan burimet, sepse nëse SHBA do të ishin akuzuar se kanë shkaktuar fundosjen e negociatave, atëherë do të ishte e vështirë për të “mbajtur unitetin ndërkombëtar për zbatimin e sanksioneve” ndaj Teheranit. Pengesat më të mëdha në marrëveshjen përfundimtare, megjithatë, tani janë hequr, dhe kjo është arsyeja pse Obama mund të flasi për “marrëveshje historike”.

Thënie për Shtetin

 • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
  - Georges Pompidou
 • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
  - Otto von Bismarck
 • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
  - Jean Cocteau
 • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
  - Alcide de Gasperi
 • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
  - Montesquieu
 • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
  - Cardinal de Richelieu
 • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
  - Aristotele
 • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
  - Woodrow Wilson
 • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
  - Charles Maurras
 • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
  - Ruggiero Bonghi