Marshim historik në kujtim të viktimave të terrorit në Paris

Paris, 11 janar 2014

paris

E tërë Franca u ngrit më këmbë në shenjë solidariteti me viktimat e sulmeve islamiste. Me një marshim përkujtimor ata demonstruan për demokracinë dhe pluralizmin.

Marshimi historik kundër terrorizmit dhe në kujtim të viktimave të sulmeve terroriste në Paris, mblodhi rreth 1.5 milionë manifestues në rrugët e kryeqytetit francez. I mbajtur nën masa të jashtëzakonshme sigurie, me angazhimin e 5500 forcave policore, ai kaloi pa incidete.

Parisi i tronditur nga sulmet e fundit terroriste u kthye këtë të dielë në kryeqytetin e botës. Qytetarë të kombësive të ndryshme dhe 56 udhëheqës botërorë, si dhe drejtues të besimeve fetare “pushtuan” sheshin “Republika” në marshimin e madh të solidaritetit kundër terrorizmit, në përkujtim të 17 viktimave të masakrës ndaj revistës satirike “Charlie Hebdo” dhe dy sulmeve terroriste që e pasuan.

Liderët ndërkombëtarë të politikës, përfshirë edhe Kryeministrin shqiptar, Edi Rama, iu gjendën në krah presidentit francez, Fransua Hollond në manifestimin e tolerancës dhe lirisë, që e ktheu vëmendjen e mbarë botës në “tubimin e unitetit” kundrejt tërbimit terrorist. Për arsye sigurie, pas gjysmë ore, të gjithë liderët ndërprenë marshimin. I vetmi që qëndroi në rrugë ishte presidenti i Francës, Hollond, i cili vijoi marshimin duke takuar familjarët e viktimave të sulmeve.

Me duartrokitje, brohoritje dhe pankarta në duar, njerëzit bllokuan të gjitha rrugët që të çojnë në sheshin “Republika”, ndërsa thërrisnin: “Unë jam Charlie, hebre, policë”, në simbol të gazetarëve të vrarë, tre policëve dhe 4 pengjeve të vrarë në supermarketin hebre. Një mesazh i fortë kundër terrorizmit erdhi nga francezët dhe qytetarët e besimeve e kombësive të ndryshme, të cilët bashkë me fëmijët kishin ardhur në shesh. Me kapuçë në formë lapsi, në mënyrë simbolike, në emër të “Charlie” ata brohorisnin: “Unë nuk kam frikë!”

  Thënie për Shtetin

  • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
   - Georges Pompidou
  • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
   - Otto von Bismarck
  • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
   - Jean Cocteau
  • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
   - Alcide de Gasperi
  • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
   - Montesquieu
  • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
   - Cardinal de Richelieu
  • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
   - Aristotele
  • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
   - Woodrow Wilson
  • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
   - Charles Maurras
  • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
   - Ruggiero Bonghi