Barroso: Reforma dhe gjithëpërfshirje

Vizita e Barrosos, Tiranë, 30 qershor 2014

Më pak se një javë nga marrja e statusit të kandidatit, Shqipërinë e viziton kreu i institucionit që rekomandoi 3 herë statusin për vendin tonë, presidenti i Komisionit Europian Hoze Manuel Barroso. Numri një i KE mbërriti në Tiranë, rreth ores 09:05, ku nisi një takim me kryeministrin e vendit Edi Rama. Detaje të këtij takimi kryeministri i bëri me dije gjatë konferencës së përbashkët. Rama e siguroi Barroson për vijimin e reformave dhe rrugën drejt anëtarësimit.
Rama: Statusi, jo arritje e njëanshme
Për rreth 1 orë e 30 minuta ka zgjatur takimi mes kryeministrit Rama dhe Presidentit të KE-së Jose Manuel Barroso. Detaje të këtij takimi kryeministri i bëri me dije gjatë konferencës së përbashkët.
“Vizita e tij ishte parashikuar 3 vite më parë nuk u realizua, por fatmirësisht doli më mirë pasi u krijua mundësia që ta vizitojë Shqipërinë si një vend që ka një status të veçantë atë të kandidatit për BE. Ky është një proçes i gjatë, jo i lehtë dhe nuk do ishte kurorëzuar me sukses pa punën dhe rezultatet e dukshme të qeverisë në 9 muaj, por nga ana tjetër nuk është proçes që i takon vetëm këtyre muajve por edhe punës së bërë në vite. E falënderova Presidentin Barroso për ndihmën që na jep dhe do na japë, duke na kujtuar detyrat tona të shtëpisë dhe inkurajuar që ti bëjmë më mirë. Faleminderit edhe komisionarit për zgjerim Stefan Fyle, mikut të mirë të shqiptarëve që ka udhëhequr gjithë proçesin e vetëdijesimit të klasës politke. Ne nuk e marrim statusin si trofe, as një arritje të njënshme, për të pasur një pozicion që ndan, por si një vlerësim për çka kemi bërë dhe një shkallë përgjegjësie për çfarë do bëjmë. Kemi ende detyra shtëpie për të realizuar”, tha Rama në nisje.
Më tej, kreu i ekzekutivit, shtoi se ka informuar Presidentin e KE-së për zhvillimet në ekonomi e reformat që do të ndërmarrë qeveria e tij. “Ekonomia kthim në shinat e progresit, e informova presidentin Barroso, e sigurova të kryejmë të gjitha reformat e lëna pezull vit pas viti. Së bashku do punojmë për të përshpejtuar hapat drejt rrugës së anëtarësimit”.

Barroso: Statusi do të thotë angazhim në reforma
Nga ana e tij Barroso përshëndeti kryeministrin Edi Rama për marrjen e statusit të vendit kandidat të Shqipërisë për anëtare në Bashkimin Europian. Barroso garantoi se Komisioni Euripian ka qenë gjithmonë në anën e Shqipërisë. Sipas Barroso dhënia e statusit për Shqipërinë duhet përkthyer në angazhim në reforma dhe gjithpërfshirje të klasës politikë në këtë proces.
“Fillimisht dua tju uroj ju z kryeministër për vendimin e BE për ti dhënë Shqipërisë statusin e vendit kandidat. Dhënia e statusit të vendit kandidat të cilin KE e ka pranuar në mënyrë unanime. Ne kemi qenë gjithnjë në anën tuaj dhe do vijojmë në anën tuaj. E mbaj mend kur ju prita në Bruksel në muajin shtator. Ju erdhët shumë shpejt menjëherë pas zgjedhjeve dhe ju thashë që besoja që do e merrnin vendin kandiat nëse do të ndërmerrnin ato hapa që ju kërkohen. Sepse statusi do të thotë që njihet angazhimi reformat. Lipset që të intensifikohen reformat duke u përqëndruar në reformën në luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit, reforma bë gjyqësor, por për këtë nevojitet gjithpërfshirje”

Vizita
Në vizitën e tij një ditore parashikohen takime me autoritetet më të larta të vendit. Në orën 12:00, Barroso do të takojë Presidentin e Republikës Bujar Nishani. Ndërsa në orën 12:30, në Presidence do të zhvillohet edhe ceremonia e dekorimit te Presidentit Barroso nga Kreu i Shtetit shqiptar. Po keshtu Barroso do te takohet dhe me kreun e opozites, z Lulzim Basha ne Bashkine e Tiranes rreth ores 15:15 minuta.
Sipas njoftimit për shtyp nga zyra e Delegacionit të BE-së në Shqipëri, pas vizites në këtë Gjykatë, Presidenti Barroso, kryetari i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori, kryetari i Gjykatës së shkallës së parë për Krimet e Rënda Sandër Simoni dhe kryeministri Edi Rama do të mbajnë një fjalë para medias, pasditen e së hënës (ora 15:55).
Vizita të hënën në Shqipëri e kreut të KE-së u paralajmërua dje nga kryetari i Kuvendit, Ilir Meta gjatë seancës plenare të radhës. Të hënën (ora 11:15) Presidenti Barroso do t’i drejtohet me një fjale përshëndetëse Kuvendit të Shqipërisë.

Fjala në Kuvend e Presidentit Barroso

  Thënie për Shtetin

  • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
   - Georges Pompidou
  • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
   - Otto von Bismarck
  • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
   - Jean Cocteau
  • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
   - Alcide de Gasperi
  • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
   - Montesquieu
  • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
   - Cardinal de Richelieu
  • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
   - Aristotele
  • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
   - Woodrow Wilson
  • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
   - Charles Maurras
  • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
   - Ruggiero Bonghi