[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 688: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
CuriaWeb • Shfaq kontributin - BASHKIA KLOS TE JETE BASHKI ME VEHTE

BASHKIA KLOS TE JETE BASHKI ME VEHTE

Decentralizimi dhe Ndarja e re territoriale

Moderatorët: Ylli Bufi, Gjergji Duro

BASHKIA KLOS TE JETE BASHKI ME VEHTE

PostimNga Flamur Bala » e Shtunë Maj 31, 2014 4:39 pm

KJO HARTE ESHTE NJE MUNDESI PER NDARJEN E RE ADMINISTRATIVE. KJO ESHTE IDE E SHFAQUR NGA UNE FLAMUR BALA ISH KRYETAR I BASHKISE KLOS DHE KASEM MUCA ISH KRYETAR I KOMUNES XIBERR. SHPRESOJME TE GJEJE NJE MBESHTETJE ME TE GJERE.
NE PERIUDHAT HISTORIKE TE HERSHME DHE ME TE VONA ESHTE QUAJTUR KRYEMATE {KREJMATJA} POR ADMINISTRATIVISHT NUK ESHTE EMERTUAR KESHTU POR NE VITIN 1923 U EMERTUA NENPREFEKTURA E STRAGJUT. NE PERIUDHAT E HERSHME HISTORIKE ESHTE NJOHUR SI QENDER E ARBERISE. ALBANO-POLISI QYTETI I HERSHEM I ALBANEVE MUND TE IDENTIFIKOHET ME KALANE KU LINDI SKERNRBEU,PETRALBEN. MALET ME GROPA, KREJT MARTANESHI, KREJT XIBRRI GJITHE PRAPA DAJTI, KLOSI I SOTEM, KURDARIA DHE GURRA PERBEJNE SHTRIRJEN GJEOGRAFIKE PERRETH QYTETIT ILIR TE ALBANEVE QE GJEOGRAFI GREK PTOLEMEU SHENJOI NE SHEKULLIN E DYTE TE ERES TONE.
KLOSI I SOTEM SE BASHKU ME MARTANESHIN, ME XIBRRAT, ME GURRAT KANE QENE NJESI ADMINISTRATIVE ME VETE ME QENDER KLOSIN. JEMI EMERTUAR LOKALITET DHE RRETH ME VETE.
NGA VITI 1945-1962 2 HERE JEMI EMERTUAR LOKALITET (KOMUNA GURRE, KOMUNA KURDARI, KOMUNA XIBERR, KOMUNA MARTANESH DHE KOMUNA KLOS) TE 5 KOMUNAT KANE PERBERE LOKALITETIN E KLOSIT (STRAGJUT). NE VITIN 1962 U BEME PERSERI NENPREFEKTURE. U SHPALLEM RRETH ME VETE. NE KLOS KA PATUR KOMUNITET EKZEKUTIV 1962 -1969.
BASHKI ME VETE NA FAKTORIZOJNE; TREGU I PERBASHKET, RRJEDHA E LUMIT TE MATIT, ETNOGRAFIA, HISTORIKU ARBENOR, RRUGA E ARBRIT, MIQESITE FAMILJARE, MARREDHENIET E PUNES, LLAGAPET ETJ !!!!!!!
BASHKIA E RE QE FORMOHET PERBEHET NGA DY QYTETE DHE 43 FSHATRA. POPULLSIA MBI 25000 BANORE INDUSTRIA E KROMIT ZE VENDIN KRYESOR NE PUNESIM.NE MINIERA PUNOJNE ME SHUME SE 1500 PUNEMARRES.
KLOSI SHQUHET PER PRODHIMIN E BAROTIT VECANERISHT NGA SHEK XV-XVIII. NE KLOS PUNONIN 8 DINGA BAROTI. FURNIZOHEJ ME BAROT LUFTA PER LIRINE E SHQIPERISE. 16 URA GURI LIDHNIN KLOSIN NE DY ANET E LUMIT MAT. ATO SOT JANE VEPRA QE NA LIDHIN ME HISTORINE E SHQUAR TE KLOSIT.
NE VITIN 1916 U HAP SHKOLLA E PARE SHQIPE PER GJITHE RRETHIN E MATIT NE FSHATIN BEJN TE BASHKISE KLOS. CETA E PARE PARTIZANE E MATIT U NGRIT NE KORRIK TE VITIT 1942 NE FSHATIN KLOS-KATUND TE BASHKISE KLOS. SHKOLLA E PARE 7-VJECARE E MATIT U HAP NE QYTETIN KLOS TE BASHKISE KLOS. NE VITIN 1973 KLOSI U SHAPLL QYTET NGA KOMITETI POPULLOR. NE VITIN 1983 U NDERTUA KANALI VADITES I KLOSIT, 32 KM I GJATE DHE VADIT 1200 ha. NE VITIN 1923 KLOSI ISHTE NENPREFEKTURE. KRAHINA E KLOSIT (STRAGJIT) ISHTE ME E MADHJA NE 31 FSHATRA ME 20351 BANORE. PO NE VITIN 1923 BASHKIA KLOS ME KUFIJTE E SOTEM KISHTE 3 KOMUNA QE DREJTOHESHIN NGA FISET ME TE FUQISHME TE MATIT QE BANONIN NE KLOS (KOMUNA E KLOSIT, KOMUNA E DARSIT, KOMUNA E PATINIT).
TREGU I LASHTE I KLOSIT (STRAGJIT) U VIZITUA NE VITIN 1850 NGA ALBANOLOGU HAN. AI THOTE QE ISHTE NJE TREG SHUME I POPULLUAR. EMERTIMI KLOS KA ARDHUR PREJ KALASE MESJETARE ME EMER ''KILAS'' QE PERFAQESON NJE QYTET KALA NE FSHATIN KLOS-KATUND TE KLOSIT AFER QAFES SE BUALLIT. STRAGJU NE KUPTIMIN E VJETER HISTORIK DO TE THOTE TREG I STERLASHTE. KARVANET E DIBRES DHE TE LINDJES KANE KALUAR NEPER KLOS PER TE MBERRITUR NE TIRANE, DURRES APO PERENDIM.
Baahkengjitur eshte nje Harte e Bashkise KLOS
Bashkelidhur
KLOS2.jpg
(280.51 KiB) Herët e shkarkimeve 895
Flamur Bala
 
Postime: 1
U regjistruat në këtë grup: e Shtunë Maj 31, 2014 4:30 pm
Emri Mbiemri:


Rikthehu tek Propozimi ShtetiWeb për Reformën Administrative Territoriale

Kush është në linjë?

Përdoruesit që shohin aktualisht këtë forum: Nuk ka përdorues të regjistruar dhe 1 vizitorë

cron