Pershendetje Shtetiweb

Decentralizimi dhe Ndarja e re territoriale

Moderatorët: Ylli Bufi, Gjergji Duro

Pershendetje Shtetiweb

PostimNga Behar Pali » e Enjte Mars 13, 2014 11:55 pm

Nga media dhe websajti juaj jam njohur fillimisht me propozimin tuaj, per reformen e bashkive dhe komunave ne Shqiperi. Me pelqen edhe emertimi i rajoneve tuaja, ta marrin vesh te tjeret qe ne nuk jemi rastesisht ne Europe. Per Shkodren dakort jam por per ate te Elbasanit me Korcen, nuk me duket emer i goditur me ELKO, duken sikur ata nuk kane histori, ose keni aq shume emra sa nuk dini ke te vini. Lerjauni historianeve se do ju ndihmojne edhe ju.
Por komentin tim e kam me shume, duke ballafaquar variantin tuaj me ate te Universitetit Polis, qe duhet te jete edhe i qeverise se pashe ne media qe e komandonte Ministri pushtetit lokal. Ata me sa duket e kane bere per studentet, por prape kane shume gabime., duke filluar qe nga emertimet me baze lumenj, sikur do mbytim Shqiperine. Mund te bazohesh ne lumenjte, gje e mire eshte, por jo ti vesh rajonit emrin e lumit (?!).
Por nuk u kuptova pse ata nuk prezantuan bashkite dhe komunat, pra ata folen per rajonet dhe nuk folen per bashkite dhe komunat. Me sa di qeveria eshte per 36 bashki si kane qene dikur rrethet, pra i bie ne cdo rajon 6 bashki, ndonje do kete edhe 4. Po atehere cna duhen keto rajone, le ti bejme keto 6 bashki dhe do kemi dhe ne bashki me 1 milion e 302 mije banore si Europa.
Me keq akoma me duket ajo puna qe rajoni do mbledhe dhe taksa. Sa di une taksa mbledh o tavani o dyshemeja, dmth o qeveria qendrore o bashkite! Tani na u shtua dhe rajoni si taksambledhes! Keto taksa si e kuptoj une do jene per perpunimin e mbetjeve urbane. Por keto jane “fabrika” qe prodhojne euro. Boset me te mbedhenj sot ata te mbetjeve urbas
ne jane. Ne Gjermani ku kam qene une, degjoja ne tv qe Bashkia mori kaq milion euro nga perpunimi i mbetjeve dhe te gjitha ato shkonin per gjelberimin e qytetit. Pse keshtu do i mesojne studentet ata qe ta mjelin popullin nga te dyja anet dhe mos perfitoje asgje!
Suksese ju te shtetitweb, dhe bejin propogande ne media qe ta kuptoje populli! Po i ulet dhe pak numurin e bashkive do jete edhe me mire, sepse ca me duken si koti fare!
Urime!
Imazhi i Përdoruesit
Behar Pali
 
Postime: 1
U regjistruat në këtë grup: e Enjte Mars 13, 2014 11:06 pm
Emri Mbiemri: Behar Pali
Titulli: ekonomist

Rikthehu tek Propozimi ShtetiWeb për Reformën Administrative Territoriale

Kush është në linjë?

Përdoruesit që shohin aktualisht këtë forum: Nuk ka përdorues të regjistruar dhe 1 vizitorë

cron