Per Qarkun e Tiranes 2013

Aleanca Kuq e Zi

1. Kreshnik Spahiu

2. Fatmir Gjuzi

3. Lumturi Ratkoceri

4. Arben Dervishi

5. Redi Ramaj

 

Lëvizja Socialiste për Integrim

1. Ilir Meta

2. Klajda Gjosha

3. Luan Rama

4. Ylli Manjani

5. Ardit Cela

 

Fryma e Re Demokratike

 

Partia Demokratike

1. Sali Berisha

2. Myqerem Tafaj

3. Majlinda Bregu

4. Halim Kosova

5. Florjon Mima

6. Gerti Bogdani

7. Dashamir Shehi

8. Jorida Tabaku

9. Edi Paloka

10. Keltis Kruja

11. Kastriot Islami

12. Asllan Dogjani

13. Visar Zhiti

14. Arben Qirjako

15. Gent Deliallisi

16. Tritan Shehu

17. Ilir Rusmali

18. Jemin Gjana

19. Lajla Përnaska

20. Gazmend Dibra

21. Kreshnik Çollaku

22. Rajmonda Bulku

23. Kreuza Leka

24. Shkelqim Hoxha

25. Fetah Hasani

26. Ervin Minarolli

27. Elvana Hana

28. Grida Duma

29. Ivi Kaso

30. Andia Pustina

31. Sahit Dollapi

 

Partia Socialiste

1. Pandeli Majko

2. Saimir Tahiri

3. Vasilika Hysi

4. Ditmir Bushati

5. Fatmir Xhafaj

6. Lindita Nikolla

7. Besnik Baraj

8. Xhemal Qefalia

9. Sadri Abazi

10. Parid Cara

11. Spartak Braho

12. Artan Gaçi

13. Pjerin Ndreu

14. Rakip Suli

15. Milena Harito

16. Dashamir Peza

17. Enkelejda Shkreli

18. Ervin Bushati

19. Bledar Doracaj

20. Alfred Dalipi

21. Sadi Vorpsi

22. Blerina Gjylameti

23. Petrit Vargu

24. Arben Seferaj

25. Shaqir Shehu

26. Blendi Nallbani

27. Erjeta Alhysa

28. Rodolf Xhillari

29. Ibrahim Kalemi

30. Afrim Qendro

31. Azbi Arapi

32. Lavdrim Sahitaj

33. Petrit Deskaj

34. Besim Ruçi

Thënie për Shtetin

 • Një burrë shteti është një politikan që e vë vehten në shërbim të kombit. Një politikan është një burrë shteti që vë kombin e tij në shërbim të tij.
  - Georges Pompidou
 • Në politikë duhet të ndjekësh gjithmonë rrugën e drejtë, sepse je i sigurt që nuk takon kurrë asnjëri
  - Otto von Bismarck
 • Politika e vërtetë është si dashuria e vërtetë. Ajo fshihet.
  - Jean Cocteau
 • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
  - Alcide de Gasperi
 • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
  - Montesquieu
 • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
  - Cardinal de Richelieu
 • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
  - Aristotele
 • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
  - Woodrow Wilson
 • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
  - Charles Maurras
 • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
  - Ruggiero Bonghi