Përbërja e Qeverisë Edi Rama 2

 1. Edi Rama – Kryeministër

2. Znj. Senida Mesi – Zëvendëskryeministre

3. Ditmir Bushati – Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme

4. Znj. Olta Xhaçka – Ministre e Mbrojtjes

5. Fatmir Xhafaj – Ministër i Brendshëm

6. Arben Ahmetaj – Ministër i Financave dhe Ekonomisë

7. Damian Gjiknuri – Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë

8. Znj. Lindita Nikolla – Ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë

9. Znj. Etilda Gjonaj – Ministre e Drejtësisë

10. Znj. Mirela Kumbaro Furxhi – Ministre e Kulturës

11. Niko Peleshi – Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural

12. Znj. Ogerta Manastirliu – Ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

13. Blendi Klosi – Ministër i Turizmit dhe Mjedisit

14. Pandeli Majko – Ministër Shteti për Diasporën

15. Znj. Sonila Qato – Ministre Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes

Repository


Dokumente të politikave publike dhe reformave të shtetit
English

Thënie për Shtetin

 • Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një shtetar mendon për gjeneratën e ardhshme
  - Alcide de Gasperi
 • Europa është një Shtet i përbërë prej shumë provincash
  - Montesquieu
 • Duhet të dëgjojmë shumë dhe të flasim pak për të berë mirë qeverisjen e Shtetit
  - Cardinal de Richelieu
 • Një shtet qeveriset më mirë nga një njëri i shkëlqyer se sa nga një ligj i shkëlqyer.
  - Aristotele
 • Historia e lirisë, është historia e kufijve të pushtetit të Shtetit
  - Woodrow Wilson
 • Shteti. cilido që të jetë, është funksionari i shoqërisë.
  - Charles Maurras
 • Një burrë shteti i talentuar duhet të ketë dy cilësi të nevojshme: kujdesin dhe pakujdesinë.
  - Ruggiero Bonghi
 • Detyra e shteteve të mëdha është të shërbejnë dhe jo të dominojnë botën.
  - Harry S. Truman
 • Paul Valery
  - Nëse Shteti është i fortë, ai na shtyp. Nëse ai është i dobët, na zhduk.
 • Kur je jashtë vendit, je burrë shteti; kur je në atdhe, je vetëm një politikan.
  - Harold MacMillan